Gąski

Gąski to nadmorska wieś letniskowa w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim i gminie Mielno. Stałych mieszkańców jest ponad 400. Gąski to urocze kąpielisko leżące dokładnie na zachodnim krańcu Wybrzeża Słowińskiego między Mielnem, a Ustroniem Morskiem, ok. 24 km na północny-wschód od Koszalina.

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1628 roku, a dotyczy zasypywanych przez piasek pól należących do Damiczów - właścicieli Gąsek. Kolejne informacje pochodzą z 1699 roku i związane są z wypalaniem wapienia, który morze wyrzucało na brzeg w pobliżu wioski.

W dawnym Funkenhagen, a dzisiejszych Gąskach, urodził się Richard Adolf Odo Plüddemann (1846-1910), doskonały architekt związany głównie z Wrocławiem. Był projektantem Mostu Grunwaldzkiego, Mostu Zwierzynieckiego, Hali Targowej przy ul. Piaskowej i innych.

Ciekawym obiektem architektonicznym w Gąskach jest wybudowany w II poł. XIX wieku neoklasyczny pałac w zabytkowym parku. Najbardziej znaną budowlą w Gąskach jest jednak 49-metrowa latarnia morska z 1878 roku.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię
Gąski adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Gąski, zobacz gdzie w Sarbinowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Gąski.
  • 76-034 Gąski
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Gąski opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Tagi
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij